Количка

Вашата кошничка е празна
Посетете го продавница

Начини за поврзување

Кликни тука за Изгубени во твоите раце на љубовта (1 Мој албум на CD Бебе)
Преведувач

English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flagFrench flagSpanish flagJapanese flag
Arabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagHindi flag
Polish flagRomanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flag
Serbian flagSlovak flagSlovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flag
Turkish flagHungarian flagBelarus flagIrish flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag  

Твитер случувања

Регистрирај се на Facebook за мејлинг листата на Џеј!

Ние никогаш нема да им даде на вашата адреса на другите, и ние ќе бидете сигурни дека знаете за најновите вести, претстојните концерти и други кул работи.

Да се ​​претплатите на Блог

Внесете ја вашата e-mail адреса за да се зачлениш на овој блог и да добиваат известувања за нови мислења преку е-маил.

Категории

DB-2 Каков вид на бас треба да добијам?


Погледнете го видеото лекција  1. Ако сте во училиште користите бас училиштето за да започнете учење на основите.
  1. Кога ќе бидете подготвени за свој, можете да изнајмување или купување. (Земете експерт со вас: Вашиот учител или пријател кој свири бас.)
  1. Локалните продавници музички инструмент: влез ниво и средни басови
  1. Поголеми градови треба да има продавница виолина со некои басови, или има би можело да биде и бас специјалитет продавница.
  1. Класифицирани реклами. Протест emptor!

Врежан или ламинирани или и двете?

Ова е длабоко лична одлука со многу избор да се направи. Јас не се преправам да биде експерт, но јас ја споделам мојата мисла процес, како што го направи мојот одлуки. Во принцип, постојат три градежни методи за да изберете од: бас, кој е целосно врежан која би требало да имаат побогат, посложени тон, која се состои од сите ламинат дрво што би требало да бидат потрајни и за некои жанрови на музика каде стои или тепа бас е дел од овој чин може да биде мудар избор, или оној кој го користи како врежан и ламинат дрво, која би требало да ви даде издржливост и подобар тонус од сосема ламинат модел. После тоа, ќе треба да избираат меѓу нови и користени и од која земја и производителот.

Мои бас е Самуел Eastman VB-90 хибрид бас. Можете да се види на видео на мојот осврт на бас Eastman во клип на YouTube подолу.Твитер Фејсбук Google + Google Bookmarks Вкусни Е-пошта Сподели

ДБ-1 Често поставувани прашања за Мојата бас часови


Погледнете го видеото лекција


YouTube Preview Image

Која е целта на овој бас лекција серија?

Овие часови се различни што другите лекции кои може да се среќаваме. Јас сум презентирање на нив како мојот чекор-по-чекор списанието и коментари од перспектива на студентот како јас да научат како да се игра на контрабас. Во секој час јас ќе ги покрие она што го научиле само, било борби Имав и како Јас сум одгледан. Го поздравувам вашите коментари и прашања во врска со секој од нив.

Јас сум премногу стар за да почнат да учат на бас?

Апсолутно не. Морам да верувам дека ова, бидејќи јас не сум пролет пилешко себе! Никогаш не сте премногу стар. Ако сте 60, наместо на 16 тоа би можело да ви потрае малку подолго да го совладате материјалот, но повторно тоа зависи од вас и ако имате пред музички обука. Мојот инструктор ми кажа дека тој мисли за возрасни ученици учат подобро, бидејќи тие се подисциплинирани и фокусиран.

Колку често треба да се практикуваат?

Тоа е подобро да се практикуваат малку дневни од една долга сесија само еднаш неделно. Пука за 15 минути на ден во прв план. Можете да го зголеми, како што имате напредок.

Моите прсти боли, јас треба да престане вежбање?

Тоа е природно како calluses се развива. Ако имате тешка стоп болка.

Што жици треба да го користам?

Избрав Thomastik-Infeld Belcantos. Добра за двете Арко и pizz. Јас може да се обиде некои други во иднина. Бас жици не се евтини.

Еве низа спецификации од производителот, Thomastik Infeld:

  • Јадро: специјално извртени основни челик јаже; населува во брзо, тие intonate исклучително добро; исклучителна стабилност подесување
  • Тон: темно и топло со одличен резонанца; широк спектар на бои тон; лесно да се вклопуваат; pizzicato е отворен и слободен
  • Звук: извонредна проекција со умерен напор; одржува подобро отколку повеќето други Arco (поклони) стринг брендови
  • Playability: брз одговор на лак; меко под прстите; фантастична хибрид способност

Belcantos се за 3/4 големина (а можеби и некои 7/8 или 4/4 во зависност од должината скала) басови, со размер должина до 110cm (43,3 инчи). Тие имаат основни челик јаже и се хром рана.

Тензија: G = 28.25kg / £ 62,2; D = 27.75kg / £ 63,3; A = 29.25kg / £ 64,4; E = 28.75kg / £ 63,3; Сет = 115kg / 253,20 £.

Каков вид на смола треба да го користам?

Избор колофон се чини дека како индивидуализирана како изборот на жици. Постојат многу различни марки и формулации на бас колофон. Почнав со користење истрели колофон, која е многу популарна колофон. Тоа е многу мек и тоа буквално ќе се стопи, ако ја остави во топла зона, како што се на вашиот автомобил во сонцето. Се појавува дава многу потпора, но тоа, исто така, остава многу колофон прашина на жици и на бас. Јас исто така се користи Nyman-елени, од Шведска. Ова колофон е потешко отколку што се појавува и остава многу малку колофон прашина на жици и буквално ништо на инструментот. Во моментов јас се обидувам колофон Холштајн е. Имам и на "сите временски" и мека колофон. На колофон сите временски работел и со моите Holtz Студентот лак, но јас неодамна купи Пернамбуко бас лак кој има црн коњ коса и овој лак се чини дека сакаат многу колофон, па јас се обидувам меки колофон Kolstein со тоа и досега тоа е работа добро.

Како да знам кога да се движи кон следната фаза?

Тоа е тешко прашање за одговор. Тоа е комбинација на тоа колку удобно и уверени се чувствувате лично со материјалот заедно со вашето мислење инструктор, ако ви се школуваат со некого.

Тука е Камелот оркестар

Ова беше прв пат да се игра во еден оркестар за музичка (ака јама оркестар), и тоа е веројатно најголемиот предизвик игра Јас имам направено досега. Игравме во мракот (со држач светла). Имаше многу клучни, темпо и метар промени. Имаше многу "парчиња" од оригиналниот резултат, што ја прави читањето на музика малку неуредна. Имаше над 60 страници на музика да се научат. Музиката и за кастингот мора да биде во синхронизација секој момент, па гледајќи директорот постојано е мора. Значи, сите во сите, тоа беше голем [...] Продолжи со читање ...

Ажурирање април

Со многу други одвлекување на вниманието се случува, а не да се спомене и малку suckers времето на Твитер и Фејсбук, не сум blogged време. Јас главно се преокупирани со Камелот. Во почетокот на март, бев поканет да игра во оркестарот игра за музички Камелот, напишани од Лернер и Лоу. Почнавме на пробата во март, кои забрзано кон крајот на април и имавме шоу на отворањето на овој викенд. Тоа е многу работа, но и многу забава, како и. Тоа беше првиот музички театар оркестар кој сум играл во [...] Продолжи со читање ...

Мисли на успех

Во мојата нова патување на откривање и учење исправена бас, или стринг бас, или контрабас, или бас виолина, или што и да сакате да го наречеме, наидов на еден господин со името на Џон Клејтон. Јован е Греми номиниран басист, композитор и диригент, кој како тинејџер студирал бас со легендарниот Реј Браун. На веб-сајтот на Јован дознав книшка дека тој го става на располагање наречен "книга само управување", што мислам дека е страшно што знам дека јас треба постојана доза на само-менаџмент за да ме задржи на вистинскиот пат. Ако сте заинтересирани за [...] Продолжи со читање ...

PUGET Звук

Тие велат дека сликата вреди илјада зборови. Еве еден поглед на тоа зошто јас сум во љубов со PUGET Звук.

FLAC и сето тоа џез

Јас додадов некои нови информации на мојата страница музичката продавница објаснувајќи аудио формат lossless дека моите песни се достапни во наречен FLAC.

Ако сте заинтересирани во FLAC, но немаат поим уште дали тоа е нешто борбени авиони се обидуваат да се избегне или најдоцна Старбакс пијат фантазија, можете да ги прочитате сите за FLAC во оваа статија на Википедија што објаснува што некогаш сте сакале да знаете за FLAC. И, тие убави вики луѓе имаат дури и составил листа на листата на хардвер и софтвер кој поддржува FLAC.

Како да се отвори CD случај во три лесни чекори

Сте добиле фрустрирани се обидува да отвори нов албум? Дали ќе заврши пукнатини на скапоцен камен случај или напуштање на делови од лепливата етикета за случајот? Тука е како да се отвори брзо и лесно.

YouTube Preview Image

Хендл "Месија"

Го потрошивме попладне денес ужива во прекрасни звуци на Џорџ Fredric Хендл "Месија" пополнување на воздухот на M. Линда Byrnes Центар за изведувачки уметности во Арлингтон, Вашингтон. Хорот и оркестарот беа предводени од Лајл Forde и го сочинуваат сите членови волонтерски организации. Покрај хор заедницата, на програмата се одликува со Overman Семејство музичари, кои, исто така, го сочинуваат голем процент на оркестарот со член на семејството во речиси секој дел. За предложи прием такса од $ 5,00, добивме многу тресне (како во тимпани) за префрлуваат одговорноста. Покрај комплетната Месија имаше и перформанси [...] Продолжи со читање ...

6 Стринг Root џез Акорди

Продолжување на од последното мислење, тука се три главни 7 и мајор 6 тип акорди со коренот забелешка на 6-ти низа, или ниски низа Е на гитара. Големи 7 акорди немаат карактеристична "Jazzy" звук, па тие ќе ве натера да звучи кул веднаш. Бидете сигурни да се забележи дека мора да го исклучите звукот на 5-ти стринг со врвот на вашиот прв прст и 1 стринг или со прст или дел од вашата рака. Мајорот 6 акорд бара да се забрани на забелешките на 4-ти и 5-ти стрингови со 3 прст. И [...] Продолжи со читање ...